ورود کارمندان

اعضاي آنلاين

ما 4 مهمان آنلاین داریم

راینو پلاستی : ریشه ، روش ها و باورها

راینوپلاستی در واقع شایع ترین عمل جراحی پلاستیک در سرتاسر جهان است بر اساس دائرة المعارف و یکی پدیا از ترکیب دو کلمه یونانی ( بینی : Rhinos و to shape : Plastikos به معنی شکل دادن ) به دست آمده و به عملی اطلاق می شود که هدف آن تغییر شکل بینی در جهت بهتر کردن ظاهر و عملکرد بینی خصوصا تنفس است و تاکید می شود که این عمل لزوما به معنی کوچک کردن زیاد بینی یا رسیدن به تصورات ذهنی دور از دسترس نیست . جراحی راینوپلاستی معمول بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد ولی در برخی بینی های مشکل و یا در مواردی که بازسازی بینی آسیب دیده مد نظر است . طولانی تر خواهد بود .

راینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می شود . در هر دو روش ابتدا پوست از استخوان و غضروف های زیر جدا شده ، استخوان ها و غضروف به روش های مختلف مثل بریدن ، دوختن ، تراشیدن و... شکل داده شده و پوست مجددا روی اسکلت جدید کشیده می شود و به همین دلیل است که پوست در حین جراحی تغییر نخواهد کرد . مثلا پوست ضخیم و چرب یا زخم های روی پوست از بین نخواهد رفت . هر دو روش باز و بسته متدوال و استاندارد بوده و نتایج مطلوب در پی خواهد داشت . انتخاب بین این دو روش به سلیقه جراح و مهارتش در هریک از این دو تکنیک بستگی دارد . در روش بسته تمام مراحل جراحی از داخل سوراخهای بینی انجام می شود و معمولا جراح با یک دست پوست را بالا نگه داشته و با دست دیگر جراحی می کند . در روش باز، که برخی آن ا راینوپلاستی نوین می نامند برش کوچکی به شکل w یا پله ای در ناحیه کولاملا ( ستون بین دو سوراخ بینی ) داده می شود تا جای آن باقی نماند ؛ پوست روی بینی کاملا بالا زده شده و دسترسی کامل و دو دستی و دید دو چشمی به تمام اجزای بینی حاصل می گردد . معمولا کمک جراح پوست را بالا نگه داشته و جراح با هر دو دست خود کار می کند و لذا توانایی وی در انجام مانورهای خاص روی بینی بیشتر خواهد بود . این روش خصوصا در جراحی های مشکل و باز سازی بینی های آسیب دیده استفاده می شود . پس از اتمام جراحی پوست به محل اصلی خود برگردانده شده و با کمک Splint ساختمان بینی محافظت می گردد.

Splint ظرف مدت یک هفته برداشته شده و جهت کاهش تورم و بسته به سلیقه جراح ، بینی به مدت 3 هفته تا 2 ماه با چسب محافظت می شود .

این جراحی عمدتا توسط متخصصین گوش و حلق و بینی ، جراحان پلاستیک و فک و صورت انجام می پذیرد و انجام آن توسط افراد غیر متخصص ، خطرات غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت .

گاهی اوقات سوالاتی در مورد جراحی زیبایی بینی به روش لیزری به میان می آید که در این مورد باید گفت لیزر نه تنها توان تراشیدن و شکستن استخوان را نداشته بلکه اصولا کاربرد زیادی دررا ینوپلاستی ندارد و متاسفانه بیشتر از جنبه تبلیغاتی آن استفاده می شود .

در مطالاب بعدی اطلاعات بیشتری در مورد مراحل راینوپلاستی ، کاندیداهای مناسب برای این عمل ، محدوده سنی مناسب ، خطرات احتمالی ، مراقبت های پس از جراحی و اینکه چه کسانی نباید جراحی بینی را انجام دهند ارائه خواهد شد . همچنین در مورد سایر جراحی های زیبایی صورت نظیر لیفت و جوان سازی صورت ، بالا بردن ابروها ، پروتزهای گونه و چانه تزریق بوتوکس و ژل به صورت و سایر موارد به طور کامل بحث خواهد شد .

راینوپلاستی: کاندیدای مناسب، عوارض جراحی و بیهوشی – بخش دوم

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد، جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) شایع ترین جراحی زیبایی در جهان است و از آنجا که بینی عضو مرکزی صورت می باشد، تأثیرگذارترین جراحی زیبایی نیز به حساب می آید. ولی آیا این عمل برای همه افراد مناسب است؟

بهترین کاندید برای جراحی زیبایی بینی، مردان و زنانی هستند که هم از نظر جسمی سالم بوده و هم از نظر روحی- روانی؛ توقعات منطقی و واقع بینانه از جراحی داشته و محدودیت های عمل را می دانند و انتظار معجزه و دگرگونی زندگی خود را از این عمل ندارند. برعکس، افرادی که از نظر فکری مستقل نبوده و دائما تحت تأثیر حرف دیگران هستند ( درواقع دهن بین می باشند)، دچار استرس های روحی بوده، فشارهای زیادی را متحمل شده و یا با بیماری های روانی مثل افسردگی یا وسواس درگیرمی باشند که به نوعی به اشکالات کوچک حساسیت زیاد نشان می دهند، نمی توانند کاندیداهای مناسبی برای این جراحی محسوب شوند. همچنین افرادی که از نظر مالی مستقل نیستند، ممکن است پس ازعمل تحت تأثیر کسانی قرار بگیرند که هزینه عمل را متقبل شده اند و از نتیجه ی عمل رضایت نداشته باشند؛ درنتیجه از نظر روانی برای خود و اطرافیان مشکلاتی را ایجاد کنند.

سن مناسب برای جراحی زمانیست که رشد و تکامل بینی کامل شده باشد. این سن در پسران تقریبا 15 تا 17 سال بوده و در دختران 14 تا 16 سال ( 3 سال کامل پس از شروع شدن عادت ماهیانه دختران) می باشد. در افراد مسن جراحی بینی محدودیتی نداشته و حتی در سنین 60 سالگی هم نتایج خوبی درپی داشته است، هرچند که جراحی در سنین بالا تکنیک های ویژه ای داشته و لازم است جراح تبحر کافی در این زمینه داشته باشد.

در اینجا به نوعی به سوال برخی از کاندیداها در مورد عوارض این جراحی پاسخ می دهیم. عوارض راینوپلاستی به دو دسته ی عوارض جراحی وعوارض بیهوشی تقسیم می شود:

عوارض جراحی

برخلاف شایعات و تبلیغات منفی و به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد عوارض راینوپلاستی، باید گفت که اگر این عمل توسط جراح ماهر و با تجربه صورت بگیرد، عوارض خاصی درپی نخواهد داشت؛ لذا فقط باید توسط متخصصین گوش و حلق و بینی، جراحان پلاستیک و فک و صورت انجام شود که با آناتومی بینی و مسائل مربوط به آن کاملا آشنایی دارند. براساس کتب مرجع، عوارض راینوپلاستی حدود 10 درصد بوده و حتی دردست ماهرترین جراحان نیز ممکن است اشکالات مختصری دیده شود که البته با جراحی ترمیمی کوچکی برطرف خواهد شد. باید توجه داشت که دربینی مسأله غیرقابل حلی وجود ندارد اما وقتی افراد غیر متخصص و غیر مسوؤل دست به این جراحی بزنند، ممکن است در اثر زیاد برداشته شدن غضروف و استخوان بینی اختلالات تنفسی و بد شکلی در ظاهر بینی به وقوع بپیوندد که متأسفانه دراین موارد منجر به جراحی های پی درپی توسط همان فرد نا آشنا به تکنیکهای پیچیده جراحی گردیده و موجب عوارض جبران ناپذیری در بینی خواهد شد.

عوارض بیهوشی

بیهوشی جراحی زیبایی بینی را می توان به هر دو روش عمومی و موضعی همراه با خواب آلودگی (sedation) انجام داد که هر دو روش استاندارد بوده و انتخاب آن به نظر پزشک و بیمار بستگی دارد. برخلاف برخی تصورات غلط درصورتیکه جراحی در یک مرکز مجهز و با امکانات کافی انجام شود، فرد از ایمنی و آسایش خیلی خوب و مناسبی برخوردار بوده و هیچگونه عارضه ای درحین بیهوشی و پس از آن نخواهد داشت.

پس به طورکلی مهمترین نکته در جراحی بینی انتخاب است:

اول: انتخاب صحیح کاندید برای جراحی بینی

دوم: انتخاب صحیح جراح ماهر و با تجربه

سوم: انتخاب صحیح محل جراحی

درمباحث بعدی به مراحل آمادگی برای راینوپلاستی، مراقبت های پس ازعمل و سپس به سایر جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی زیبایی پلک و ابرو، لیفت صورت، انواع پروتزهای صورت و تزریق ژل و بوتوکس اشاره خواهد شد.دکتر مسعود راستکاری
متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن
جراح پلاستيك بيني و صورت , جراحی آندوسکوپی سینوس
آدرس سايت:
www.drrastkari.com
www.drrastkary.com